W co bawić się z dzieckiem w domu

To co Tobie wydaje się zwykłymi przedmiotami domowego użytku, dla dziecka może być fantastycznymi gadżetami i zabawkami. Jeśli chcesz rozwinąć w swoim dziecku kreatywność, nie stawiaj tylko na gotowe zabawki, które kupisz w sklepie, podarujesz dziecku i będziesz oczekiwać, że samo się nimi zajmie. By nasz młody człowiek rozwijał się poprawnie, powinnaś poświęcać mu jak najwięcej czasu. Jeśli kupujesz dziecku zabawki, pokazuj mu, w jaki sposób może z nich korzystać, nawet jeśli to zwykłe, drewniane klocki. Poświęć dziecku trochę czasu i pokaż, co można z nich zbudować.

Zwracaj uwagę na kształty, na dopasowanie, na precyzję.

Możesz wiele nauczyć swoje dziecko, angażując je w pomoc przy pracach domowych, które mogą być także dla niego zabawą. Jeśli będziesz od początku mówić i pokazywać dziecku, że prace domowe to przykry obowiązek, dobrze to zapamięta i będzie to dla niego niekorzyść. Nawet porządkowanie ubrań w szafie może być dla dziecka fajną zabawą i wyzwaniem. Będzie miało okazję wykazać się, pomagając Ci na przykład w segregowaniu ubrań kolorami.

Pozwól, aby dziecko podglądało Cię w kuchni.

Nie tylko dla dziewczynek zabawa w dom, to fajny sposób na spędzanie czasu. Pamiętaj, że Twoje dziecko, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, ma mnóstwo wolnego czasu, w związku z czym jeśli nie znajdziesz mu odpowiednich zajęć, szybko będzie się nudziło. Unikaj sadzania dziecka przed telewizorem z włączonymi bajkami, czy odsyłania go do pokoju ze słowami „masz dużo zabawek więc się pobaw”. Staraj się poświęcać mu jak najwięcej czasu. Zwróć uwagę na to, że dziecko obserwuje Cię przy każdej czynności.

Tłumacz mu, co właśnie robisz i dlaczego akurat tak, a nie inaczej.

Pokazuj, jak wykonuje się poszczególne czynności w sposób właściwy, a jakie metody są z kolei niewłaściwe czy niewskazane. Jeśli chodzi o typowo domowe zabawy, jest ich wiele: możecie bawić się chociażby w chowanego. Wymyślajcie sobie na wzajem polecenia, które będziecie wykonywać i zbierać za nie punkty. Dobrą zabawą są gry planszowe, które rozwijają wyobraźnię dziecka.

Poświęć także czas na czytanie dziecku każdego dnia.

Jeśli przeczytacie wspólnie rozdział bajki, zachęć dziecko, aby później opowiedziało Ci o czym ona była (lub opowiedziało o tym tacie, rodzeństwu). Przypomnij sobie, co Ty robiłaś, kiedy byłaś w jego wieku. Nie ograniczajcie się, wyobraźnia jest najważniejsza!


Wojciech

Pisze co mi przyjdzie do głowy , interesuje się wędkarstwem, lubię podróżować

Published by Wojciech

Pisze co mi przyjdzie do głowy , interesuje się wędkarstwem, lubię podróżować