O wirusowym zapaleniu wątroby [Hepatis]


WZW typu A jest często nazywana żółtaczka od brudnych rąk, i jest w tym sporo prawdy, bo w większość pacjentów zaraziło się WZW typu A drogą pokarmową, dlatego by ustrzec się prze zachorowaniem dokładnie myj ręce przed jedzeniem. Niestety mycie rąk, może ograniczyć zarażenie, ale nie do minimum, ponieważ możesz się zarazić zupełnie bezwiednie np. jedząc fast foody w ulicznych budkach, jedząc nie myte owoce a nawet pijąc zakażoną wodę, lub inne napoje ze szklanki po innej osobie, która jest zarażona. Uważaj również na korzystanie z publicznych toalet, używaj specjalnej higienicznej nakładki lub staraj się nie siadać, po skorzystaniu z toalety koniecznie dokładnie umyj ręce w ciepłej wodzie używając mydła.

Reasumując, aby ograniczyć ryzyko zarażenia zawsze pamiętaj o: myciu rąk przed i po jedzeniu, ostrożnego korzystania z publicznych toalet, nie piciu wody prosto z kranu(wirus ginie w temperaturze 100 stopni Celsjusza), myj owoce i warzywa. Aby mieć niemal 100% pewność ochrony przed wirusem, zaszczep się. Wirusowe zapalenie wątroby typu B – również jest wywołane przez szczep wirusa Hepatis, jednak tym typem wirusa nie zarazimy się drogą pokarmową, jest to żółtaczka wszczepienna, oznacza to tyle że dostaje się ona do organizmu poprzez krew, niestety większość zakażeń zdarza się w placówkach zdrowia, ale nie tylko, możemy się również zarazić u dentysty, u fryzjera a nawet u kosmetyczki. Do zakażanie dochodzi poprzez brudne i zanieczyszczone narzędzia np. narzędzia chirurgiczne, strzykawki, nożyczki do pedikiuru czy manikiuru itp. Istnieje jeszcze jedna droga, którą możemy się zarazić- podczas niezabezpieczonego stosunku. Aby uniknąć zarażenia żółtaczką wszczepienną w placówkach zdrowia, zwracaj uwagę na to czy w gabinecie lekarskim panują sterylne warunki, czy lekarz, pielęgniarka używają jednorazowych rękawiczek, jeżeli nie, nie bój się o to poprosić.

Jeżeli dojdzie do zadrapania u fryzjera czy kosmetyczki, poproś o zdezynfekowanie rany wodą utlenioną lub innym środkiem o podobnych właściwościach, wybieraj jednak sprawdzone i czyste gabinety, jeżeli gabinet nie budzi twojego zaufania, po prostu go zmień na inny. Najskuteczniejszą jednak metodą zabezpieczenia się przed WZW typu B jest szczepionka od 1994r wszystkie nowo narodzone dzieci były i są obowiązkowo szczepione. Jeżeli urodziłaś się przed 1994r., planujesz wyjazd w ciepłe kraje, jesteś częstym bywalcem salonów kosmetycznych, jesteś fanką tatuaży na własnym ciele lub percingu, lub gdy czeka cię jakiś zabieg lub operacja koniecznie się zaszczep. Szczepienie wykonuje się dwa razy, raz na długi czas przed np. operacją, drugi raz po wykonaniu badania krwi na obecność przeciwciał, jeżeli ich poziom jest niski, pacjentowi podaję się drugą dawkę szczepionki. Jeżeli szczepiłaś się więcej niż 5 lat temu, możesz również wykonać test na obecność antyciał i przyjąć dawkę przypominającą.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – jest to najgroźniejszy przeciwnik naszej wątroby, niestety jest nieuleczalny, ale poprzez podawanie odpowiednich leków, i stosowanie diety można z nim normalnie żyć. Do zakażenia dochodzi w podobnych warunkach jak przy WZW typu B czyli operacje, zabiegi itp., z ta różnicą że musi być kontakt krwi z krwią czyli odrobina krwi zakażonej WZW typu C musi dostać się do krwiobiegu drugiej osoby, jeżeli tak się stanie, następuje zakażenie. WZW typu C jest o wiele bardziej groźniejszy dla naszego zdrowia niż typ A i B i w dodatku nie wynaleziono jeszcze na niego szczepionki. Aby uniknąć zakażenia wirusem żółtaczki tupu C przestrzegaj tych samych zasad co przy typie B, zawsze zwracaj uwagę czy w gabinecie lub szpitalu stosuje się igły i rękawiczki jednorazowego użytku.

Żółtaczka to powszechna nazwa wirusowego zapalania wątroby, w zależności od typu A,B lub C choroba ta daje różne objawy, różny jej jest przebieg, powikłania i oczywiście leczenie. Wirusowe zapalenie wątroby, to zawsze poważna choroba, wymagająca specjalistycznego leczenia, nie leczone zapalenie wątroby może poważnie uszkodzić organ a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do jej marskości. Jeszcze 25 lat temu, lekarze znali tylko dwa typy żółtaczki, A i B, później dopiero odkryto typ C, najgroźniejszy dla zdrowia ,ze wszystkich trzech typów wirusa. Jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby i jak zapobiegać zarażaniom, opisujemy poniżej: Wirusowe zapalenie wątroby typu A – wywołane jest jak i w pozostałych typach wirusem Hepatis ale innym, nieco łagodniejszym i łatwiejszym w leczeniu szczepem wirusowym.

Pomimo że wirusowe zapalnie wątroby rozróżnia się na trzy typy, objawy przy każdym zakażeniu, są podobne, jeżeli więc masz podejrzenie że ty lub ktoś z twojej rodziny mógł zarazić się WZW i do tego zaczynają pojawiać się charakterystyczne objawy z listy poniżej, koniecznie zgłoś się do lekarza, by ten zlecił wykonanie odpowiednich zadań. Objawy zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby:

Charakterystyczny żółty odcień skóry, pierwsze zażółcenia najczęściej widoczne są na twarzy i dłoniach Ciemny kolor moczu oraz rzadsze niż zwykle oddawania stolca Utrzymujące się stany grypopodobne (podwyższona temperatura, bóle mięśni) Brak apetytu i problemy ze strony układu pokarmowego (zaparcia, nudności, wymioty, bóle) Ogólne poczucie osłabienia, brak ochoty na jakąkolwiek aktywność ruchową Swędzenie skóry bez zaczerwienienia np. najczęściej na nogach Ból pod prawym żebrem, na początku słabszy, z czasem coraz silniejszy, spowodowany przerostem wątroby

Zdarzają się również krwawienia z dziąseł i z nosa Niestety objawy nie u wszystkich chorych są tak jasne i oczywiste, często WZW postępuje po cichu, nie dając konkretnych objawów, lub dając je dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Zdarza się że przebywamy żółtaczkę bezobjawowo, i dowiadujemy się o jej przebyciu dopiero w szpitalu, gdy wykonywane są różne padania pod kątem operacji czy zabiegu.


Wojciech

Pisze co mi przyjdzie do głowy , interesuje się wędkarstwem, lubię podróżować

Published by Wojciech

Pisze co mi przyjdzie do głowy , interesuje się wędkarstwem, lubię podróżować