Czym kredyt różni się od pożyczki

Kredyt, jak nam się słusznie kojarzy, zaciągamy tylko i wyłącznie w banku. Pożyczkę natomiast oferują nam również różnego rodzaju firmy, które zajmują się finansami. Pożyczka, to jak sama nazwa wskazuje, rodzaj usługi, podczas której dane przedsiębiorstwo lub osoba prywatna, pożycza nam swoje pieniądze, oczekując ich zwrotu w danym czasie. Wynagrodzeniem za tę usługę lub przysługę, jest nałożone na pożyczkę oprocentowanie. Kredyt, to właśnie forma pożyczki, z tym że oferowana tylko przez banki. Z reguły, różnica polega również w tym, w jaki sposób ubezpieczone są pożyczane przez nas pieniądze.

Bank z reguły daje nam odrobinę czasu na spłatę, jeśli nie uda nam się oddać pieniędzy na czas. W przypadku firm, które oferują pożyczki, nawet jeden dzień opóźnienia może wiązać się ze wzrostem oprocentowania o znacznie więcej. Załóżmy: pożyczamy od firmy zajmującej się pożyczkami 500 złotych. Musimy je oddać do końca miesiąca, wraz z dziesięcioprocentowym dodatkiem, oprocentowaniem. W umowie napisane jest, że jeśli nie oddamy pełnej sumy wraz z oprocentowaniem na czas, czyli do końca miesiąca, suma do oddania wzrośnie o 100 złotych, i tak z każdym kolejnym miesiącem. Czyli jeśli nie spłacimy zadłużenia przez dwa miesiące, mamy do zapłacenia 500 złotych, odsetki z nich, dwieście złotych dodatkowo i odsetki z tych dwustu złotych. W przypadku kredytów proponowanych przez banki, zazwyczaj nie jesteśmy obarczani dodatkowymi pieniędzmi, tymi wspomnianymi stu złotymi. Tak więc różnica między kredytem a pożyczką tkwi głównie w miejscu, w którym je zaciągamy. Korzystając z usług banków, nie parabanków, mamy zawsze pewność, że kredyt jest kredytem. Korzystając z usług innych firm, w tym parabanków.

Musimy zwracać szczególnie uwagę na umowy, które podpisujemy, aby przypadkiem nie podpisać czegoś, czego będziemy w przyszłości żałować i od czego nie będziemy mogli się odwołać w żaden sposób. Podobnie jest ze wszystkimi innymi dokumentami, które sygnujemy swoim nazwiskiem. Musimy zawsze uważnie je czytać.


Wojciech

Pisze co mi przyjdzie do głowy , interesuje się wędkarstwem, lubię podróżować

Published by Wojciech

Pisze co mi przyjdzie do głowy , interesuje się wędkarstwem, lubię podróżować